اقامت کانادا از طریق کار و تخصص | مهاجرت کاری کانادا با سیستم اکسپرس اینتری 2019

اگر به دنبال روشی سریع برای اخذ اقامت کانادا هستید، بی شک روش مهاجرت کاری به کانادا یا اکسپرس اینتری جز سریعترین و رایجترین روشهای اخذ اقامت دایم نیروی متخصص در کانادا است.

طبق اظهارات اداره ی مهاجرت کانادا، این روش اقامتی، از زمان ارسال مدارک تا انتهای آن، که به اخذ اقامت دایم کانادا می انجامد، حداکثر 6 ماه زمان خواهد برد.

در این بخش، شما با کلیه ی نکات سیستم اکسپرس اینتری، روش امتیاز دهی، و حداقل امتیازات لازم به منظور موفقیت در پرونده ی اقامتی خود آشنا خواهید شد.

در پایان این بخش، متوجه خواهید شد که آیا روش مهاجرت به کانادا از طریق کار و تخصص، مناسب شرایط شما و خانواده تان است یا خیر.

 در بخش پایانی، به سوالات رایج شما عزیزان در مورد مهاجرت کاری کانادا پاسخ داده شده است. در نهایت، اگر در مورد روش مهاجرت کاری کانادا سوالی دارید، در بخش پرسش و پاسخ در انتهای صفحه، آنرا مطرح نمایید. مشاورین مجرب دریم گیت در کمتر از 24 ساعت، به آن پاسخ خواهند گفت.

مهاجرت به کانادا از طریق کار
مهاجرت به کانادا از طریق کار

خلاصه روش مهاجرت به کانادا از طریق کار

مهاجرت كاري به كانادا توسط سیستم اکسپرس اینتری انجام میشود. این روش مهاجرتی مربوط به همه ی استان های کانادا به غیر از کبک می باشد. استان کبک روشهای مهاجرتی مخصوص به خود را دارد.

در این سیستم Express Entry کانادا، هر فرد متقاضی توسط موارد زیر ارزیابی می شود.

 • سطح زبان انگلیسی
 • سطح زبان فرانسه
 • سن متقاضی
 • سابقه کار خارج از کانادا
 • سابقه کار داخل کشور کانادا
 • مدرک دانشگاهی خارج از کانادا
 • مدرک دانشگاهی یا گواهینامه از موسسات یا دانشگاه های کانادایی
 • پیشنهاد کار از یک شرکت کانادایی
 • امتیازات مربوط به همسر بر اساس دانش زبان، تحصیلات و سابقه کار همسر
پروسه ی اخذ اقامت کانادا
پروسه ی اخذ اقامت کانادا

هر یک از موارد فوق، دارای امتیاز مخصوص به خود است. در نهایت امتیاز شما از ماکزیمم 1200 محاسبه می شود. بعد از اطمینان از کافی بودن امتیازتان، باید بصورت آنلاین برای این روش ثبت نام نمایید و به این ترتیب وارد استخر مجازی یا pool شوید. در استخر مجازی، افراد بر اساس بالاترین امتیازها انتخاب می شوند. معمولا بصورت دو بار در ماه نتایج هر دوره اعلام می شود. هر چه امتیاز شما بالاتر باشد، زودتر از pool خارج می شوید. در صورت موفقیت شما از pool، دعوتنامه دریافت می نمایید و در نهایت با ارسال مدارک و پر کردن فرم ها، منتظر دریافت ویزای کانادا و در نهایت اخذ اقامت دایم کانادا می شوید.

توجه نمایید که حداقل امتیاز بر اساس نیاز کشور کانادا در زمان های مختلف متفاوت است. ولی در سال 2019، امتیاز در حدود 440 شانس پذیرفته شدن را دارا است.

مدت زمان پروسه مهاجرت به کانادا از طریق کار  یا اکسپرس اینتری: حداکثر 6 ماه

نحوه ی امتیازدهی روش مهاجرت کاری به کانادا

همانطور که بیان شد، به منظور مهاجرت از طریق کار و تخصص به کانادا یا immigration skilled workers از سیستم اکسپرس اینتری استفاده می شود. همانطور که از اسم سیستم مشخص است، استفاده از آن، منتهی به ورود سریع به کانادا خواهد شد.

مهاجرت کاری به کانادا از طریق سه استریم زیر قابل انجام است که همگی تحت همان سیستم واحد اکسپرس اینتری ارزیابی و امتیازدهی می شود.

 • Federal skilled worker program یا مهاجرت متخصصین ماهر از طریق نیروی تخصصی فدرال
 •  Canadian Experience Class یا مهاجرت افراد متخصص دارای سابقه ی کار کانادایی
 •  Federal Skilled Trades Program یا مهاجرت نیروهای فنی فدرال

توجه داشته باشید که هر یک از این سه برنامه مهاجرتی کانادا، حداقل امتیازات مربوط به خود و شرایط مختص خود را دارند. مثلا در یکی، حداقلی برای تحصیلات در نظر گرفته نشده و در دیگری تجربه ی کاری کانادایی جز الزامات به حساب نمی آید. ولی در حالت کلی، برای تمامی روش های فوق، فقط یک سیستم واحد ارزیابی وجود دارد که بصورت اتوماتیک، بر اساس شرایط شما، مناسب ترین روش برای شما را برمیگزیند و در نهایت، با تطبیق امتیازدهی در هر سه روش، یک امتیاز واحد به شما تعلق میگیرد.

در ادامه نحوه ی امتیازدهی هر روش را برای شما باز خواهیم کرد تا بتوانید در وهله ی اول، امتیاز خود را محاسبه نمایید و با حداقل مورد نیاز، مقایسه نمایید. در وهله ی دوم، بتوانید بررسی کنید که با تغییر و بهبود چه پارامترهایی می توانید حداقل امتیاز اکسپرس اینتری را کسب نمایید.

1- اقامت کانادا از روش نیروی متخصص فدرال Federal skilled worker program

عمده امتیاز این روش بر اساس ترکیب امتیازهای مربوط به سطح تحصیلات، سابقه ی کار، سن و سطح زبان انگلیسی می باشد. کلیه ی پارامترهای امتیازدهی این استریم مهاجرت کاری به کانادا، نهایتا دارای 100 امتیاز می باشد و متقاضیان برای قبولی در این روش بایدحداقل 67 امتیاز را کسب نمایند.

مباحث و امتیازات ذکر شده در این بخش، کاملا بروز و بر اساس تغییرات سال 2019 می باشد. البته توجه داشته باشید که امتیازات این روش، با امتیازدهی اکسپرس اینتری متفاوت می باشد. چنانچه در این سیستم امتیاز دهی، به امتیاز 67 رسیدید، این به معنای دارا بودن حداقل لازم برای ثبت نام در اکسپرس اینتری است. به منظور مشاوره ی دقیق در این روش و بررسی وضعیت شما در سایر روشهای مهاجرت به کانادا، با مشاوران دریم گیت تماس حاصل نمایید.

سوال: فرق امتیازدهی در سیستم اکسپرس اینتری که از 1200 محاسبه می شود، با روش نیروی متخصص فدرال که از 100 محاسبه می شود چیست؟ در سیستم اکسپرس اینتری حداقلی برای قبولی در نظر گرفته نشده است و متقاضیان بر اساس رقابت، و دارا بودن بالاترین امتیاز نسبت به سایر متقاضیان در اکسپرس اینتری، برای اخذ اقامت کانادا، انتخاب می شوند. ولی امتیاز 67 از 100 در نیروی متخصص فدرال، به معنای دارا بودن حداقل لازم برای اقدام به مهاجرت به کانادا و در واقع تشکیل پرونده در اکسپرس اینتری است. یعنی اگر امتیاز شما از 67 کمتر باشد، حداقل لازم برای سیستم اکسپرس اینتری را از استریم نیروی متخصص فدرال، دارا نیستید.

سوال: من از امتیاز دهی نیروی متخصص فدرال، امتیاز حداقل 67 را کسب کردم. آیا پرونده من در سیستم اکسپرس اینتری، به موفقیت خواهد رسید؟ زمانی که متقاضی امتیاز 67 از 100 را در امتیازدهی نیروی متخصص فدرال کسب می نماید، یعنی حداقل لازم برای ورود به اکسپرس اینتری را داراست. در واقع کسب حداقل 67 به معنای موفقیت در پرونده اکسپرس اینتری نیست و فقط شرط ورود به اکسپرس اینتری است. موفقیت در اکسپرس اینتری به نمره ی سایر متقاضیان نیز بستگی دارد.

حداقل های لازم به منظور درخواست اقامت کانادا از روش نیروی تخصصی فدرال Federal skilled worker program

 1. حداقل تحصیلات در اخذ اقامت کانادا از روش نیروی متخصص فدرال، دیپلم است. طبیعتا دارا بودن مدارک دانشگاهی بالاتر، به امتیاز شما خواهد افزود.
 2. متقاضی باید حداقل یک سال سابقه ی کار در مشاغل رده ی 0، A و B را دارا باشد. مشاغل رده ی 0، مربوط به مشاغل مدیریتی می باشند. مشاغل رده ی A، مشاغل کاری حرفه ای هستند که نیازمند به مدرک تحصیلی دانشگاهی می باشند. مشاغل رده ی B بیشتر مربوط به مشاغل فنی و تکنسینی می باشد.
 3. متقاضی باید دارای دانش زبان انگلیسی یا فرانسه باشد. سطح زبان انگلیسی متقاضی باید در سطح CLB 7 یا معادل نمره ی آیلتس 6 جنرال در همه ی اسکیل ها باشد.

امتیازدهی مهاجرت متخصصین ماهر از طریق نیروی تخصصی فدرال

1) امتیاز زبان انگلیسی و فرانسه

زبان انگلیسی و فرانسه، دو زبان رایج در کشور کانادا می باشد و به منظور اخذ اقامت کانادا از روش تخصص فدرال، متقاضیان باید در حداقل یکی از این زبانها، دارای توانایی مکالمه، شنیدن، نوشتن و خواندن باشند. حداکثر امتیازات هر دو زبان، 28 امتیاز خواهد بود که به ترتیب زیر است.

- امتیاز زبان اول

شما برای هر دو زبان انگلیسی و فرانسه قادر به کسب امتیاز هستید. چنانچه زبان اول انتخابی شما انگلیسی باشد، امتیازات زیر برای شما در نظر گرفته می شود. برای زبان فرانسه نیز می توانید امتحان TEF شرکت نمایید و بر اساس سطح زبان فرانسه شما، امتیازات مشابه جدول زیر، به شما اختصاص می یابد. حداکثر امتیاز زبان اول، می تواند 24 امتیاز باشد. هر مهارت حداکثر 6 امتیاز را داراست که مطابق جدول زیر امتیازدهی می شود.

امتیاز زبان انگلیسی در اخذ اقامت کانادا به روش نیروی متخصص فدرال
- امتیاز زبان دوم

زبان دوم می تواند حداکثر 4 امتیاز داشته باشد. جدول زیر معادل نمره ی مورد نیاز آزمون زبان فرانسه TEF ، برای کسب 4 امتیاز این بخش می باشد.

امتیاز زبان فرانسه در اقامت کانادا به روش نیروی متخصص فدرال

2) امتیاز سطح تحصیلات

حداکثر امتیار مدرک تحصیلی، 25 امتیاز می باشد و مربوط به مدرک PhD است. مدارک تحصیلی متقاضی باید مورد ارزیابی قرار گیرند که البته سازمان هایی نیز از جانب اداره ی مهاجرت کانادا، به منظور ارزیابی مدارک تحصیلی معرفی شده اند. البته تقریبا مدارک تمامی دانشگاه های ایران پذیرفته شده است.

امتیاز تحصیلات در اقامت کانادا به روش نیروی متخصص فدرال

3) امتیاز سن

امتیاز سن متقاضی مطابق جدول زیر است. همانطور که مشخص است، امتیاز ماکزیمم 12 است که مربوط به متقاضیان در رده ی سنی 18 تا 35 سال می باشد.

امتیاز سن در اقامت کانادا به روش نیروی متخصص فدرال

4) امتیاز سابقه کار

سابقه ی کار در اقامت کانادا به روش نیروی متخصص فدرال، سابقه ای است که در مشاغل رده ی 0، A و B باشد.

نکته ی دیگر در محاسبه ی سابقه ی کار، فول تایم بودن آن است. به عنوان مثال، منظور از یک سال سابقه ی کار، یک سال کار فول تایم (30 ساعت در هفته) یا معادل کار نیمه وقت (15 ساعت در هفته به مدت 24 ماه) می باشد.

امتیاز سابقه کار در اقامت کانادا به روش نیروی متخصص فدرال

b) جزییات و امتیازدهی برنامه مهاجرت افراد متخصص دارای سابقه ی کار کانادایی

c) جزییات و امتیازدهی برنامه امتیازدهی نیروهای فنی فدرال

مراحل درخواست برای مهاجرت به کانادا از طریق کار

 1. بررسی امکان موفق بودن شما در این روش
 2. آماده سازی مدارک
 3. سابمیت پروفایل
 4. دریافت دعوتنامه از طرف سفارت کانادا و اپلای برای دریافت اقامت دایم

لطفابه این مطلب امتیاز دهید
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاه‌تان را بنویسید: