بورسیه تحصیلی کانادا

در حالت کلی، امکان تحصیل در کانادا به صورت رایگان برای افراد نخبه وجود دارد. اما با توجه به اینکه افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا برای اخذ بورسیه اقدام می نمایند و تعداد بورسیه های تحصیلی کانادا محدود، از اینرو اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا بسیار رقابتی است. بورسیه تحصیلی با عناوین Scholarships، یا grant در سایت دانشگاه ها قابل مشاهده است.

علاوه بر بورسیه تحصیلی کانادا، اخذ فاند تحصیلی برای دانشجویان ارشد و دکترا در کانادا بسیار معمول است. این بورسیه از جانب اساتید یا دانشگاه به دانشجویان اعطا می شود و به سه صورت Teaching Asistant ، Research Assistant یا Graduate Assistant می باشد.

اکثر دانشجویانی که از طریق بورسیه تحصیلی وارد کشور کانادا می شوند، معمولا بسیار سریع بعد از فارغ التحصیلی جذب بازار کار کانادا می شوند و می توانند مراحل مهاجرت به کانادا را با سرعت بیشتری در کشور کانادا پیگیری نمایند.

در این مقاله، با دریم گیت در بررسی انواع بورسیه های تحصیلی کانادا همراه باشید.

بورسیه تحصیلی کانادا
بورسیه تحصیلی کانادا

 • اخذ بورسیه، اسکالرشیپ یا گرانت در کانادا  Scholarships، grant و bursaries

هر ساله، دولت کانادا و بعضی شرکت های کانادایی یا بعضا خود دانشگاه، به تعداد انگشت شماری بورسیه تحصیلی از این نوع به دانشجویان اعطا مینماید. این بورسیه معمولا برای دانشجویان کلیه مقاطع شامل کالج، دوره ی کارشناسی، فوق لیسانس و دکتری در نظر گرفته می شود.

اکثر بورسیه های تحصیلی در کانادا مربوط به متقاضیان کانادایی می شود. اما همچنان تعدادی از بورسیه های تحصیلی به دانشجویان بین المللی اختصاص می یابد. در این بخش انتهایی این صفحه، کلیه بورسیه های تحصیلی کانادا که مخصوص دانشجویان بین المللی است به صورت مبسوط به شما ارائه می شود. هدف از ارائه آن، صرفه جویی زمان شما به منظور یافتن آنها است.

علاوه بر آن لینک بورسیه تحصیلی مورد نیز برای راحتی، در اختیار شما عزیزان علاقمند به تحصیل در کانادا قرار داده می شود تا به راحتی به صفحه ی مورد نظر بورسیه برای اپلای، دسترسی داشته باشید.

 • Research Assistant یا کمک هزینه تحقیقاتی در کانادا:

اساتید معمولا برای انجام امور تحقیقاتی، از دولت یا شرکت های خصوصی بودجه تحقیقاتی دریافت می نمایند. در ازای این بودجه، باید تحقیقاتی را در زمینه های مشخص انجام دهند.

از اینرو، معمولا تیم های دانشجویی تحقیقاتی تشکیل می دهند و هر ساله بر اساس بودجه تحقیقاتی که دریافت کرده اند، تعدادی دانشجو به تیم تخقیقاتی خود اضافه می نمایند. معمولا در ازای این کار دانشجویان، تمام یا بخشی از هزینه های تحصیلی دانشجویان شامل شهریه و هزینه زندگی را پرداخت می نمایند. این مبلغ معمولا بین 8000 دلار تا 30000 دلار متغیر است.

به منظور اخذ کمک هزینه تحقیقاتی، دانشجویان باید با اساتید دانشگاهی مکاتبه نمایند و در خواست اضافه شده به تیم تحقیقاتی استاد مذکور نمایند. استاد در صورت نیاز، رزومه ی فرد را بررسی میکند و در صورت صلاحیت دانشجو و نزدیکی زمینه ی تحقیقاتی دانشجو با استاد، او را جذب می نماید.

توجه شود که این نوع کمک هزینه تحصیلی در کانادا بسیار رقابتی است، زیرا بسیاری از دانشجویان نخبه از سراسر دنیا به این امر مبادرت می نمایند.

مراحل اخذ کمک هزینه تحقیقاتی در کانادا:

در این بخش به صورت تیتر وار به مراحل اخذ فاند تحصیلی پرداخته شده است. از آنجا که این بخش به صورت مرحله به مرحه و بسیار مبسوط در صفحه ی صفر تا صد تحصیل در کانادا ارائه شده است، در صورت نیاز به شما توصیه می نماییم، به مطالب آن رجوع نمایید.

1- تهیه یک رزومه مناسب که در جهت رزومه و پروژه احتمالی استاد

2- ارسال ایمیل به استاد مورد نظر از طریق ایمیلی که در سایت دانشگاه در دسترس عموم قرار داده است.

3- در صورت جواب مثبت استاد، باید با هماهنگی استاد، برای دانشگاه اپلای کرد.

4- اعطای نامه ی کمک هزینه تحصیلی به همراه مبلغ سالیانه آن در کنار پذیرش

5- اخذ ویزای تحصیلی

 • اخذ بورسیه تحصیلی کانادا یا کمک هزینه به صورت کمک استاد Teaching Asistant ، Graduate Asistant:

عنوان کمک استاد مربوط به دانشجویانی است که در حین تحصیل خود، به اساتید در برگذاری جلسات، امتحانات و تصحیح تکالیف کمک می نمایند. معمولا دانشجویانی که این کمک هزینه تحصیلی را دریافت می نمایند، یک یا چند مورد از وظایف زیر را انجام میدهند.

- شرکت در کلاس های حل تمرینرو حل مسایل برای دانشجویان مقاطع پایین تر
- شرکت در کلاس های رفع اشکال
- شرکت در جلسات امتحانی به عنوان مراقب جلسه
- تصحیح امتحان ها ی بین ترم شامل کوییزها
- کمک در انجام پروژه های تحصیلی دانشجویان مقاطع پایینتر

این نوع کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، از جانب استاد یا دانشگاه اعطا می شود و معمولا نیازمند نمره ی زبان بالا است. زیرا فرد متقاضی، باید بصورت مستقیم با دانشجویان مقاطع پایین تر در ارتباط باشد که نیازمند تسلط کامل به زبان انگلیسی است.


معرفی بورسیه تحصیلی کانادا مخصوص دانشجویان بین المللی:

همانطور که در بخش ابتدایی این پیج اشاره شد، اکثر بورسیه های کانادا متعلق به افراد کانادایی است. در این بخش به معرفی بورسیه های تحصیلی مخصوص دانشجویان بین المللی پرداختیم و کلیه مواردی که به آن نیاز دارید، شامل شرایط بورسیه تحصیل در کانادا مخصوص هر بورسیه، ددلاین، مبلغ بورس، روش اپلای آن بورسیه کانادایی و ... توسط کارشناسان دریم گیت برای شما گرداوری شده است. از صمیم قلب امیدواریم مطالب ذکر شده به شما در اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا کمک نماید.

 • بورسیه تحصیلی کانادا مربوط به دانشگاه تورنتو با نام Lester B. Pearson International Scholarship Program at University of Toronto

بورسیه تحصیلی کانادایی پیرسون دانشگاه تورنتو در یک نگاه:

جزییات بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو کانادا
جزییات بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو

این بورسیه تحصیلی کانادایی، صرفا متعلق به دانشگاه تورنتو که در واقع بهترین دانشگاه این کشور در رنک بین المللی است، می باشد.

هدف از این بورسیه تحصیلی از جانب دانشگاه، قرار دادن فرصت تحصیلی برای دانش آموزان نخبه ی بین المللی برای تحصیل در دانشگاه تورنتو عنوان شده است.

این بورسیه تحصیلی، دانش آموزان را بر اساس پیشرفت های تحصیلیشان در دوره ی دبیرستان و پتانسیل خلاقیت هایشان، شناسایی می نماید. انتخاب بر اساس دستاوردهای دوره ی تحصیلی دانش آموزان و پتانسیل آتی آن ها بمنظور کمک به جامعه ی جهانی می باشد.

مدت زمان بورسیه پیرسون کانادا، 4 سال، و شامل کلیه ی هزینه های شهریه، خرید کتاب، اقامت در خوابگاه دانشگاه، و سایر هزینه های احتمالی می باشد.

توجه نماید که این بورسیه تحصیلی فقط به تحصیل در دانشگاه تورنتو اختصاص دارد.

شرایط لازم برای اپلای بورسیه تحصیلی دانشگاه تورنتو کانادا

 • متقاضی، باید دانش آموز سال آخر دبیرستان باشد.
 • حتما دانش آموز بین المللی باشد.
 • دانش آموزان بین المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند نیز، می توانند برای این بورسیه اقدام نمایند.
 • دانش آموزانی که برای تحصیل در دانشگاه های دیگر ثبت نام کرده اند و یک ترم در این دانشگاه ها، مشغول به تحصیل بوده اند، نمی توانند برای این بورسیه اقدام نمایند.
 • این بورسیه فقط به دانشجویان دوره ی لیسانس اختصاص دارد.
 • باید از طرف مدرسه محل تحصیل دانش آموز، وی به عنوان نامزد اخذ بورسیه تحصیلی معرفی شده باشد که روند آن، از طریق یک پروسه ی آنلاین امکان پذیر است.

توجه: دانشگاه تورنتو بارها اعلام کرده است که با هیچ موسسه آموزشی در سرتاسر دنیا، به منظور اعطای بورسیه تحصیلی همکاری ندارد.

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی دانشحویان بین المللی دانشگاه تورنتو کانادا

 1. از طرف دبیرستان، پروسه ی آنلاین انتخاب شما به عنوان نامزد بورسیه تحصیلی انجام شود. معمولا تاریخ 30 نوامبر هر سال، ددلاین برای معرفی شما از طرف مدرسه، برای شروع سال تحصیلی آینده خواهد بود. نکته ی بسیار مهم این است که هر مدرسه می تواند فقط یک نفر را سالانه برای این بورسیه به عنوان نامزد معرفی نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با مسئول این بورسیه، pearson.scholarship@utoronto.ca در دانشگاه تورنتو مکاتبه نمایید.
 2. دانش آموز باید در تاریخ مشخص شده برای دانشگاه تورنتو اپلای نماید.
 3. بعد از تکمیل مراحل 1 و 2، می توانید فرم های درخواست آنلاین بورسیه تحصیلی Lester B. Pearson را تکمیل نمایید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بورسیه، می توانید با ایمیل pearson.scholarship@utoronto.ca مکاتبه نمایید یا به لینک اصلی بورسیه تحصیلی دانشجویان بین المللی دانشگاه تورنتو مراجعه نمایید.

لطفابه این مطلب امتیاز دهید
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاه‌تان را بنویسید: