هزینه تحصیل در کانادا در 2019

برآورد دقیق هزینه تحصیل در کشور مقصد شما، جزء مهمترین مسائل قبل از انتخاب کشور است. اگر کشور مقصد شما کانادا است، در این بخش برآورد بسیار دقیق هزینه تحصیل کانادا در سال 2019 ارائه خواهد شد.

ممکن است سوالاتی در ذهن داشته باشید نظیر "آیا من می توانم حین تحصیل کار کنم؟"... یا کار دانشجویی چند درصد از هزینه های تحصیلی من را جبران می نماید؟ ... و آیا می توانم از درآمد آن مطمئن باشم؟ ...

اصلا نگران نباشید. پاسخ تمام سوالات احتمالی شما در مورد هزینه های تحصیل در کانادا را در این بخش برای شما بازگو شده است.

پس در ادامه با دریم گیت همراه باشید...

خوشبختانه هزینه ی تحصیل در کشور کانادا از سایر کشورهای انگلیسی زبان نظیر انگلیس و آمریکا کمتر است. اما قطعا پیش از انتخاب کشور کانادا برای تحصیل، باید به کلیه هزینه های تحصیلی کانادا واقف باشیم تا بتوانیم با برنامه ریزی صحیح و دقیق، پروسه ی تحصیلی خود را در این کشور آغاز نماییم.

هزینه ی تحصیلی در کانادا، مشتمل بر هزینه ی شهریه تحصیلی، هزینه اجاره و مسکن، هزینه حمل و نقل، هزینه بیمه درمانی، و هزینه های مربوط به بخش تفریح می باشد. قصد داریم هر بخش را برای شما تشریح نماییم تا بتوانید برآورد دقیقی از هزینه های خود حین تحصیل در کانادا داشته باشید.

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

1- هزینه ی شهریه تحصیلی در کانادا بر اساس مقطع تحصیلی


  • هزینه مربوط به شهریه تحصیلی در کانادا در مقطع دبستان و دبیرستان

برای تحصیل دانش آموزان در مدارس ابتدایی و دبیرستان، دو حالت را می توان متصور بود.

1- خانواده بنا به دلایل مختلف نظیر کار یا تحصیل والدین در کانادا، بطور موقت ساکن کانادا هستند.

اگر شما در حال حاضر، به طور موقت ساکن کانادا هستید (به صورت دانشجویی یا کاری) و می خواهید همزمان با دوره ی تحصیلی یا کاری خود در کشور کانادا، فرزندانتان را به مدرسه ی ابتدایی یا دبیرستان بفرستید، خوشبختانه فرزندانتان می توانند به صورت رایگان در مدارس ابتدایی و دبیرستان های دولتی کانادا تحصیل نماید. البته قطعا برای تحصیل در مدارس خصوصی باید متحمل هزینه شوید.

2- خانواده دانش آموز در ایران هستند و تصمیم دارند فرزندشان را برای تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان، روانه ی کشور کانادا نمایند.

در این حالت دانش آموزان باید هزینه ی مربوط به شهریه تحصیلی را به مدارس پرداخت نمایند که هزینه ی آن به طور میانگین، معمولا در بازه ی 12000 تا 18000 دلار در سال بر اساس نوع مدرسه و شهر محل تحصیل متغیر است.

  • هزینه شهریه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس یا در کالج

شهریه ی تحصیلی در مقطع لیسانس و یا در کالج، به رشته ی انتخابی، و شهر محل تحصیل شما در کانادا مرتبط است. معمولا شهرهای پرطرفدار نظیر انتاریو شهریه های بالاتری دارند.
بر اساس گزارش سایت statistics canada ، میانگین شهریه تحصیلی در استان انتاریو 34,961 دلار در سال، در استان بریتیش کلمبیا 25,472 دلار در سال و در کبک 21,857 دلار در سال است. ارزانترین شهریه در کانادا، مربوط به استان های نیوبرانزویک و نیوفانلد است با میزان متوسط 14,290 و 12,035 دلار در سال. به منظور اطلاع از میزان شهریه در سایر استان های کانادا به صفر تا صد تحصیل در کانادا رجوع شود.

متوسط شهریه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و کالج در استان های مختلف

هزینه شهریه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس و کالج

همانطور که گفته شد، رشته ی تحصیلی نیز در میزان هزینه های ناشی از شهریه موثر است. به منظور کسب اطلاع از شهریه در رشته های مختلف، به صفحه ی شهریه تحصیلی دانشگاه های کانادا بر اساس رشته رجوع نمایید.

  • هزینه شهریه تحصیل در کانادا در مقطع دکتری و فوق لیسانس

در مقطع دکتری و فوق لیسانس، میزان شهریه دانشگاه ها نسبتا کمتر از دوره ی لیسانس است و در بسیاری موارد، بر اساس رزومه ی شما، امکان اخذ بورسیه تحصیلی به صورت فول یا partial نیز وجود دارد. علاوه بر آن، شرایط استان و نوع رشته نیز در میزان هزینه ها تاثیر گذار است.

به طور متوسط هزینه شهریه تحصیلی در دکتری و فوق لیسانس، در استان کبک 15,392 دلار در سال، در آلبرتا 11,804 دلار در سال و در انتاریو، 21,686 دلار در سال است. ارزانترین استان های کانادا برای مقطع تحصیلی دکتری و فوق لیسانس نیز ساسکاچون و نیوفانلد است با میزان به ترتیب 6,032 و 4,087 دلار در سال. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد میزان شهریه دکتری در سایر استان های کانادا، به صفحه ی تحصیل در کانادا مراجعه نمایید.

متوسط شهریه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس و دکتری در استان های مختلف

هزینه شهریه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس و دکتری

2- هزینه ی اجاره ی مسکن برای دانشجویان در کانادا

اجاره ی مسکن در کانادا، بخش بزرگی از هزینه های زندگی دانشجویان را تشکیل می دهد. در کشور کانادا، دانشجویان معمولا دو گزینه برای اجاره مسکن در پیش رو دارند.

  • خوابگاه دانشگاه
  • اجاره ی آپارتمان یا یک اتاق از آپارتمان

هزینه ی اجاره ی خوابگاه در کشور کانادا، معمولا بیشتر از هزینه ی اجاره ی یک اتاق خواهد بود. از اینرو، بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند در نزدیکی دانشگاه، یک اتاق یا یک آپارتمان مستقل اجاره نمایند. به منظور اجاره ی مسکن نیز، موردی با نام رهن وجود ندارد و مستاجر، هزینه ی هر ماه را قبل از شروع ماه به صاحبخانه پرداخت می نماید. البته در اکثر مواقع، در حین امضای اجاره نامه سالیانه، صاحبخانه، هزینه ی ماه اول و ماه آخر را از مستاجر طلب می نماید.

نکته ی مثبت دیگر در مورد اجاره ی مسکن در کانادا، این است که اکثر آپارتمان ها، بصورت مبله اجاره داده می شود. در صورت مبله نبودن نیز، بسیاری از وسایل اساسی همچون ماشین لباسشویی، یخچال و گاز در خانه وجود دارد و دانشجویان می توانند بدون نگرانی از تهیه وسایل ضروری و اولیه، آپارتمان یا اتاق اجاره نمایند. اجاره ی یک اتاق از آپارتمان هم به این صورت است که معمولا هر اتاق از آپارتمان، به یک نفر اجاره داده می شود که ممکن است بعضی قسمت های آپارتمان، همچون دستشویی و حمام، و آشپزخانه به صورت مشترک با سایر افراد ساکن در خانه استفاده شود.

هزینه ی اجاره ی مسکن در شهر های مختلف کانادا

3- هزینه ی حمل و نقل عمومی برای دانشجویان در کانادا

هزینه ی حمل و نقل عمومی در کشور کانادا متناسب با هر شهر متفاوت است. گرانترین شهر از نظر حمل و نقل، شهر تورنتو است با متوسط 141 دلار در ماه. هزینه ی حمل و نقل در شهر های کوچک می تواند بسیار پایین تر باشد. بعضا در بعضی شهرهای کوچک، دانشجویان با پرداخت مبالغ اندک سالیانه، کارت اتوبوس برای استفاده یک ساله دریافت می نمایند. متوسط هزینه ی حمل و نقل عمومی در کانادا بصورت ماهیانه 70 تا 90 دلار در ماه است. هزینه ی حمل و نقل در شهرهای بزرگ کانادا به شرح زیر است:

هزینه ی حمل و نقل عمومی در شهر های مختلف کانادا
لطفابه این مطلب امتیاز دهید
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]