مقایسه آزمون آیلتس و آزمون تافل

آزمون آیلتس

آزمون آیلتس مخفف International English Language Testing System است توسط کنسول بریتانیا، موسسه ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج، و موسسه ی تحصیلی IDP به صورت مشترک اداره می شود. این آزمون به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار می شود.

این آزمون شامل 4 مهارت شامل خواندن، نوشتن، مهارت شنیداری و مهارت مکالمه می باشد. به هر بخش یک نمره جداگانه اختصاص داده می شود و ماکزیمم هر مهارت، 9 است. علاوه بر آن، یک نمره ی overall نیز در نهایت بصورت معدل این چند مهارت به فرد داده می شود.

1- آزمون آیلتس آکادمیک

آزمون آیلتس آکادمیک مربوط به افرادی است که تصمیم دارند در کشورهای انگلیسی زبان، نظیر کانادا، آمریکا، انگلیس، استرالیا، نیوزلند، و ... و حتی بسیاری از کشورهای اروپایی غیر انگلیسی زبان تحصیل نمایند. به منظور اطلاعات تحصیلی کانادا، می توانید به صفحه ی تحصیل در کانادا رجوع نمایید.

در مورد حداقل نمره ی آیلتس جنرال، هر دانشگاهی شرایط خاص و حداقل نمره ی قابل قبول خود را داراست، ولی به عنوان یک نمره ی کلی، نمره ی آیتلس 6.5 با حداقل هر مهارت 6، معمولا در بیشتر دانشگاه ها برای پذیرش تحصیلی قابل قبول است.

2- آزمون آیلتس جنرال

اگر هدف کار یا مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را نظیر کانادا، یا استرالیا در سر دارید، باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت نمایید. آزمون ایلتس جنرال در دو مهارت شنیداری و مهارت مکالمه، دقیقا مشابه آزمون آیلتس آکادمیک است. ولی خوشبختانه در دو مهارت خواندن و نوشتن بمراتب ساده تر می باشد و علاقمندان معمولا نمرات خوبی را در این دو مهارت در آزمون جنرال آیلتس کسب می نمایند.

حداقل نمره ی لازم برای آزمون ایلتس جنرال برای هر هدف کاملا متفاوت است. به عنوان مثال در بعضی روش های مهاجرتی به کانادا، یک نمره ی 5 ممکن است کافی باشد و در بعضی روش های مهاجرتی، شما به نمره ی بالای 7 یا حتی 7.5 نیاز دارید. چنانچه علاقمند به مهاجرت به کانادا و اطلاع از حداقل نمره زبان در هر روش مهاجرتی کانادا هستید، می توانید به صفحه ی " مهاجرت به کشور کانادا " مراجعه نمایید.

 

آزمون تافل

آزمون تافل توسط موسسه ی آمریکایی ETS برگزار می شود و مخفف Test of English as a Foreign Language می باشد. چنانچه تصمیم به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارید، معمولا این آزمون نیز جز آزمون های قابل قبول و معتبر برای نشان دادن سطح زبان شماست. این آزمون در حال حاضر در ایران به صورت آزمون تافل آی بی تی یا internet based test بر گزار می شود. در آزمون اینترنتی تافل، شما به جای پاسخگویی به سوالات در برگه ی کاغذ، باید توسط کامپیوترهای مراکز مجاز برگزار گننده آزمون تافل، بصورت آنلاین سوالات آزمون را پاسخ دهید. حتی بخش مکالمه نیز به صورت کامپیوتری انجام می شود. به این ترتیب که از شما سوالات توسط سیستم پرسیده می شود و باید در موعد مشخص شده (مثلا در یک دقیقه) به آن پاسخ گویید. صدای شما حین صحبت ضبط می شود و بعدا توسط فرد تصحیح کننده، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

آزمون تافل iBT دارای 120 نمره است و مهارت های خواندن، نوشتن، مکالمه و مهارت شنیداری، هر کدام دارای 30 امتیاز می باشند.

حداقل قابل قبول تافل اینترنتی برای هر دانشگاه متفاوت است. ولی اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید، حداقل نمره ی کلی 85 و کسب حداقل 18 در هر مهارت، برای پذیرش دانشگاه کافی است. البته در بعضی رشته ها نمره ی به مراتب بالاتری مثلا 100 ممکن است درخواست نمایند.

آزمون آیلتس یا تافل!!

اگر هدف تحصیل در آمریکا را دارید، به شما توصیه اکید می شود آزمون تافل شرکت نمایید. چون معمولا کسب نمره ی 85 تافل، ساده تر از نمره ی 6.5 یا 7 آیلتس که حداقل قابل قبول در آمریکا است می باشد. از آنجا که آزمون تافل، توسط کشور آمریکا ساپورت می شود، از اینرو، اعتبار بیشتری نزد دانشگاه های آمریکا دارد و با نمره ی کمتری می توانید پذیرش بگیرید.

اگر هدف تحصیل در کانادا ، تحصیل در استرالیا، انگلیس و یا حتی سایر کشور های دنیا را دارید، آزمون آیلتس آکادمیک نسبت به تافل iBT توصیه می شود.

اگر اهداف مهاجرتی به کانادا و یا مهاجرت به استرالیا را در سر دارید، مطمینا به آیلتس جنرال نیاز دارید.

لطفابه این مطلب امتیاز دهید
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

دیدگاه‌تان را بنویسید: